Chitlapakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33BSBPA5951Q1ZK
Call 07949326088 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Motor Rating | 0-1 HP |
| Fan Speed | 1000-2000 rpm |
| Size | 1000 |
| Material | Mild Steel |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Voltage | 415 V |
| Power Source Type | AC |
| Frequency | 50Hz |
| Weight | 3 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Flame proof Motor centrifugal blower for industrial purposes. Available from 0.5HP to 5 HPEstablished in the year 2019 at, Chennai, Tamil Nadu, we “Engineered Solutions" is a Proprietorship firm, engaged as the foremost Manufacturer and Trading of Air Blower, Impeller, casting, Flameproof lights & equipments And More.
View Complete details