Chitlapakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33BSBPA5951Q1ZK
Call 07949326088 89% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Blower Type | Single and three phase outer Rotor Double inlet blower Fan |
| Usage/Application | Industrial |
| Pressure | Medium Pressure |
| Model Name/Number | DB15T2 , DB15S2,DB15S4 |
| Power | 560 Watt |
| Fan Type | Inbuilt motor outer rotor type |
| Phase | Single and three phase |
| Power Source | Electric Blower |
| Blade Material | GI/Aluminum |
| Electric Current Type | AC |
| Speed | 2800 |
| Voltage | 240 |
| Mounting | Flange /Direct |
| Air Volume | 1450 |
| Noise | 70 |
| Size | 160mm |
| Color | Black |
| Part No. | DB15 |
| Wheel Diameter | 160 |
| Weight | 10kgs |
| Temperature | 60 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Air Flow Rate | 1450 |
| Impeller | GI/Aluminum |
| Certification | CE |
| Fan Speed | 2800 |
| Brand | Dynamic and EBM pepast |
View Complete details
Product Brochure
| Frequency | 50 |
| Pressure | Medium Pressure |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Power Source | AC |
| Power | 175 W |
| Brand | Dynamic Blower |
| Phase | Three Phase and Single Phase |
Forward curved single inlet high efficiency SISW Centrifugal Fan for Industrial and domestic applications, Plastic Extrusion Blower, Cooling Fan
View Complete details