Chitlapakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33BSBPA5951Q1ZK
Call 07949326088 89% Response Rate
Send Enquiry
| Size | 10inch |
| Mounting Type | Wall |
| Power Source | Electricity |
| Speed | 2800/1400 |
| Current | 1.0A |
| Fan Type | Axial Fan / Panel cooling Fan / Exhaust Fan |
| Usage/Application | Industrial |
| Remote Control | No |
| Brand | Dynamic Motors/EBM |
| Full Metal Body | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Fan Speed | 2800/1400RPM |
| Color | Black |
| Model Name/Number | DF25 |
| Weight | 3.5kgs |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Noise Level | 68db |
| Diameter | 255mm |
| Frequency | 50HZ |
| Air Flow | 1800 CMH |
| Sweep | 255 mm |
| Phase | Single/three phase |
| Warranty | 12 Months |
| Wiring | Aluminium |
| Voltage | 240/415V |
| Electric Current Type | AC |
| No Of Blades | 3 blades, 4 blades |
| Power | 150W |
Axial Fan/Panel cooling fan/Extrusion machine cooling Fan/Motor cooling Fan/Exhaust FanEstablished in the year 2019 at, Chennai, Tamil Nadu, we “Engineered Solutions" is a Proprietorship firm, engaged as the foremost Manufacturer and Trading of Air Blower, Impeller, casting, Flameproof lights & equipments And More.
View Complete details